Spring naar content
Row concave Shape Decorative svg added to top
Bouw en Vastgoed
Door Savannah Strauven
Gepubliceerd op: 4 juni 2025

Hof Amsterdam: vervaltermijn AVA 2013 onredelijk bezwarend voor consumenten

Als u als consument een aannemer inschakelt voor een bouwproject, is het goed mogelijk dat de aannemer algemene voorwaarden hanteert – zoals de AVA 2013. Hierin staat onder meer dat uw recht op schadevergoeding vervalt als u niet binnen een korte termijn na oplevering een procedure start. Maar wat als die termijn onredelijk kort is?

Vervaltermijn: wat staat er in de AVA 2013?

De AVA 2013 bepaalt dat een consument binnen korte tijd moet dagvaarden als hij een gebrek ontdekt. Doet hij dat niet, dan vervalt het recht op herstel of schadevergoeding. Dit staat los van de wettelijke verjaringstermijn, die wél kan worden gestuit. Het gevolg: ook als u op tijd klaagt én de aannemer een redelijke termijn tot herstel biedt, kunt u volgens de AVA tóch uw rechten verliezen.

Hof Amsterdam: dit gaat te ver

In een recente zaak (ECLI:NL:GHAMS:2024:3490) oordeelt het Gerechtshof Amsterdam dat deze vervaltermijn in de AVA 2013 voor consumenten onredelijk bezwarend is. De reden? De bepaling wijkt op een voor de consument nadelige manier af van de wettelijke regeling, en stelt daar niets redelijks tegenover. Zo komt de consument in een lastige positie, zeker als hij denkt dat hij met een stuitingsbrief nog op tijd is.

Het hof verklaart de bepaling daarom buiten toepassing.

Wat betekent dit voor u?

Deze uitspraak heeft verstrekkende gevolgen voor de bouwpraktijk:

  • Aannemers kunnen zich jegens consumenten niet langer beroepen op de vervaltermijnen in de AVA 2013. Dit geldt  mogelijk ook voor vergelijkbare bepalingen in andere standaardvoorwaarden.
  • Consumenten behouden hun rechten langer en kunnen ook na het verstrijken van de vervaltermijn nog aanspraak maken op herstel of schadevergoeding, mits zij tijdig hebben geklaagd.
  • Het is voor aannemers van belang om hun algemene voorwaarden te herzien en rekening te houden met deze jurisprudentie bij het afsluiten van overeenkomsten met consumenten.

Let op: u moet wel in actie komen

Hoewel het hof de vervaltermijn buiten toepassing laat, betekent dat niet dat u eindeloos kunt wachten. Uw klacht moet tijdig zijn, u moet de aannemer gelegenheid tot herstel bieden én u moet binnen twee jaar na uw klacht (of na het laatste contact daarover) stuiten of dagvaarden.

Samengevat

  • Algemene voorwaarden mogen niet onredelijk nadelig zijn voor consumenten.
  • De vervaltermijn in de AVA 2013 is volgens het hof in strijd met de wet.
  • U blijft als consument dus langer beschermd, mits u tijdig klaagt en handelt.

 

Heeft u vragen over algemene voorwaarden of aansprakelijkheid van een aannemer?

Neem dan gerust contact op met Savannah Strauven ([email protected]) of bel haar via 013 542 0400.

 

Vergelijkbare publicaties:
10 december 2025

Gevolgen Wkb voor aannemersaansprakelijkheid na oplevering

De Wet kwaliteitsborging voor het bouwen (Wkb), in werking getreden op 1 januari 2024, heeft...
Lees Publicatie
20 november 2025

Spuitvrije zones bij nieuwbouwprojecten en gevolgen voor schadevergoeding

Onze advocaat Esther Wijnen publiceerde een artikel in Varkensbedrijf (november 2025) over de groeiende rol...
Lees Publicatie
14 mei 2025

Didam-arresten en verkoopplannen van overheidslichamen

In het Didam-arrest van 26 november 2021 oordeelde de Hoge Raad dat overheden bij de...
Lees Publicatie
Alle publicaties

Op zoek naar meer informatie omtrent dit onderwerp? Lees alle publicaties.

Andere actualiteiten

Neem vrijblijvend contact op met onze specialisten

Of je nu een bedrijf runt of een particulier bent, wij bieden persoonlijk juridisch advies op maat, afgestemd op jouw behoeften